Pere coapte cu cardamom

Retete in care nu sunt folosite produse de origine animala
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar utilizator
ionescu.alina
Mesaje: 155
Membru din: 02 Noi 2016, 11:22
Contact:

Pere coapte cu cardamom

Mesajde ionescu.alina » 11 Noi 2016, 17:07

Pere coapte cu cardamom. Mai simplu si mai delicios de atat nu exista. :)
Perele se spala si se usuca cu un servetel de bucatarie, apoi se taie in doua si se curata de seminte. In locul semintelor se presara zahar brun si se stropesc cu putina zeama de lamaie apoi se presara cardamom si se lasa la copt cam 15 minute.
Cand sunt coapte se mai presara putin praf de cardamom si sunt gata de mancat.
Gustul e divin. :) Pofta buna!
Fişiere ataşate
FB_IMG_1478876441786.jpg
FB_IMG_1478876441786.jpg (14.2 KiB) Vizualizat de 2584 ori
Avatar utilizator
geo.udrea
Mesaje: 5
Membru din: 27 Sep 2016, 13:33
Contact:

Re: Pere coapte cu cardamom

Mesajde geo.udrea » 11 Noi 2016, 17:55

Cred ca sunt foarte gustoase, pacat ca n-am cardamom. Crezi ca merge sa le fac cu scortisoara? :idea:
Avatar utilizator
ionescu.alina
Mesaje: 155
Membru din: 02 Noi 2016, 11:22
Contact:

Re: Pere coapte cu cardamom

Mesajde ionescu.alina » 11 Noi 2016, 17:57

Cu siguranta! Sunt delicioase si cu scortisoara chiar ghimbir, ceva sa fie in contrast cu gustul dulce de la para. Spor la treaba si pofta buna!
Avatar utilizator
miriam.triliam
Mesaje: 3
Membru din: 18 Oct 2016, 10:31
Contact:

Re: Pere coapte cu cardamom

Mesajde miriam.triliam » 11 Noi 2016, 19:07

Alina, cardamonul e pudra alba, ca nu observ mai nimic pe poza in afara de pere? Ce culoare are? Eu n-am folosit pana acum....
Avatar utilizator
ionescu.alina
Mesaje: 155
Membru din: 02 Noi 2016, 11:22
Contact:

Re: Pere coapte cu cardamom

Mesajde ionescu.alina » 11 Noi 2016, 22:26

:) Pudra aproape nu se vede dar e f gustos.Cardamom.ul e cel mic verde( pudra o poti face acasa sau o gasesti de cumparat)
In cazul in care nu gasesti cardamom deloc se poate folosi scortisoara, ghimbir..cuisoarele cted ca merg..Reteta e ca sa va inspire :) , fiecare pregateste dupa cum ii sunt gusturile sau dupa ce ingrediente are prin casa.
Spor la gatit. :)

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori