etica vs sanatate

Relatari si sfaturi privitoare la trecerea spre o viata vegana
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
marcasita
Mesaje: 7
Membru din: 22 Sep 2016, 12:22
Contact:

etica vs sanatate

Mesajde marcasita » 27 Sep 2016, 16:57

Eu cred ca cel mai usor este atunci cand ai o motivatie de natura etica, in cazul sanatatii vei gasi intotdeauna o multime de isteti care vor incerca din toate pozitiile sa-ti demonstreze ca ei sunt mai sanatosi mancand carne si lactate, ca bunicii si strabunicii etc etc etc.
Argumentele "stiintifice" apar ca ciupercile dupa ploaie, in ambele tabere, care mai de care face "studii", asa ca... ferice de veganii empatici, le e cel mai usor. :D
Avatar utilizator
LoredanaSantimbrean
Mesaje: 2
Membru din: 27 Sep 2016, 15:42
Contact:

Re: etica vs sanatate

Mesajde LoredanaSantimbrean » 07 Oct 2016, 12:28

marcasita scrie:Eu cred ca cel mai usor este atunci cand ai o motivatie de natura etica, in cazul sanatatii vei gasi intotdeauna o multime de isteti care vor incerca din toate pozitiile sa-ti demonstreze ca ei sunt mai sanatosi mancand carne si lactate, ca bunicii si strabunicii etc etc etc.
Argumentele "stiintifice" apar ca ciupercile dupa ploaie, in ambele tabere, care mai de care face "studii", asa ca... ferice de veganii empatici, le e cel mai usor. :D
Totusi multi sunt atenti la asa numitele "studii ale cercetatorilor japonezi". Nu e un aspect pe care sa-l ignori, daca vrei sa dai argumente. Unii le inteleg, altii nu.
Avatar utilizator
MirunaAndreescu
Mesaje: 4
Membru din: 18 Oct 2016, 10:15
Contact:

Re: etica vs sanatate

Mesajde MirunaAndreescu » 18 Oct 2016, 10:21

Totusi multi sunt atenti la asa numitele "studii ale cercetatorilor japonezi". Nu e un aspect pe care sa-l ignori, daca vrei sa dai argumente. Unii le inteleg, altii nu.
Este adevarat ca poti intra in discutii interminabile cu unii sau altii, dar aspectul nutritional nu poate fi lasat deoparte pentru ca unii oameni sunt speriati de implicatiile pe care schimbarea dietei le poate avea asupra sanatatii organismului. Nici nu e de mirare avand in vedere campaniile sponsorizate de industria carnii, in care sunt implicati si o multime de medici sau cercetatori fara scrupule (sau doar ignoranti).
Eu cred ca sunt necesare, dar doar cu cei care chiar arata disponibilitate la dialog echilibrat.
Avatar utilizator
miriam.triliam
Mesaje: 3
Membru din: 18 Oct 2016, 10:31
Contact:

Re: etica vs sanatate

Mesajde miriam.triliam » 18 Oct 2016, 10:36

Ooooo, sunt o multime de tembeli care au impresia (cum altfel?) ca detin adevarul absolut. Chiar ieri era unul pe facebook, parca marius sabau sau sabou (inclin spre al doilea nume), care insista agresiv ca omul si-a dezvoltat inteligenta mancand carne procesata termic. Acu', daca te uitai la poza lui, arata ca un godac nervos. Inteligenta se pierduse printre suncile-i planturoase. :lol:
Avatar utilizator
geo.udrea
Mesaje: 5
Membru din: 27 Sep 2016, 13:33
Contact:

Re: etica vs sanatate

Mesajde geo.udrea » 26 Oct 2016, 09:24

miriam.triliam scrie:Ooooo, sunt o multime de tembeli care au impresia (cum altfel?) ca detin adevarul absolut. Chiar ieri era unul pe facebook, parca marius sabau sau sabou (inclin spre al doilea nume), care insista agresiv ca omul si-a dezvoltat inteligenta mancand carne procesata termic. Acu', daca te uitai la poza lui, arata ca un godac nervos. Inteligenta se pierduse printre suncile-i planturoase. :lol:
Mai degraba "labau". N-are sens sa te pui la mintea unor astfel de neanderthalieni, unii n-au cum sa faca saltul calitativ, in viata asta, indiferent cata informatie ar avea la dispozitie. Mai bine te focalizezi pe cei care au mintea deschisa, in loc sa te enervezi cu incuiatii.

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori